Nordic walking v Ostravici

Novinky z Golf Ostravice

Náš resort rozbíhá nový Nordic Walking, program, který v Beskydech zažívá obrovský boom a který budeme nabízet (nejen) jako rehabilitační prostředek. Zájemci u nás půjčíme Nordic Walking hole a vyrazí z recepce klubu po vrstevnici na 5 km túru na Čeladenské náměstí a zpět po značené NW stezce! NW je možno provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách. Jeho sportovní úroveň lze velice rychle přizpůsobit vlastní sportovní úrovni.

Nordic Walking, který objevili ve Finsku je pro každého. Antropomotoricky je daleko zdravější, než běh. Člověk při něm udržuje srdeční činnost v příznivém pásmu zátěže, ovšem spotřebuje více energie než při chůzi. V konečném součtu je tento severský vynález ideální jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám. V tomto směru spolupracujeme s lékařskými oborníky z Fakultní nemocnice v Ostravě – Porubě, přímo na Ostravici zájemce o Nordic Walking odbaví již brzy náš instruktor. Odborný základní zácvik severské chůze je nezbytný, protože při nesprávné technice severské chůze může dojít k poškození pohybového aparátu, zejména u jedinců trpících obezitou.

Spolupráce mezi Golf club Ostravice a Fakultní nemocnicí Ostrava vychází ze základního předpokladu, že přiměřené pohybové zatížení organismu představuje důležitý faktor v prevenci mnohých civilizačních chorob a dokonce v některých případech onemocnění (obezita, cukrovka, kornatění tepen) mají tělovýchovné aktivity nejen preventivní, ale i léčebný charakter.

CO JE NORDIC WALKING

Nordic Walking (doslovně přeloženo severská chůze) je běžná chůze se speciálními hůlkami. Kolébkou tohoto nového sportovního odvětví je Finsko. Zde se Nordic Walking vyvinul velmi rychle v lidový sport, poté se rozšířil po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy. I v německy mluvících zemích získává tento sport stále na větší popularitě. Je možno jej provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní sportovní úrovni. Z klasické chůze se tak stává bez zvláštní extra námahy a nároků na vybavení vysoce účinný trénink celého těla, který podporuje optimální tréninkové efekty. Toto odvětví se v podstatě vyvinulo z lyžařského běhu. Vrcholoví běžci na lyžích a biatlonisté využívají dnes tento nový sportovní druh k letnímu tréninku. Jeho technika se blíží technice při klasickém běhu na lyžích. Nordic Walking je velice příjemný druh pohybu, který může vykonávat každý, výkonnostní sportovec i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. Tepová frekvence se nachází v oblasti, ve které se dlouhé hodiny můžeme cítit dobře, a přesto je spotřeba energie velmi vysoká, stoupá až o 40 %. Výkon při NW je vyžadován od 600 svalů, a to je zhruba 90% všech svalů v těle. Většina běžné populace se ale příliš nepohybuje a má často problémy s nadváhou, postižením kloubů, s civilizačními nemocemi. Lidé s nadváhou pak jen těžko nacházejí odhodlání k aerobnímu typu tréninku. Nordic Walking ale mohou provozovat bez problémů. Pomocí holí jsou namáhány svaly celého těla a klouby dolních končetin jsou odlehčeny.

Vydáno: 27.Říj.2009 Lokalita: Moravskoslezský kraj Golfové hřiště: Golf Ostravice Autor: golfcourses-cz