Golf Resort Česká Lípa: 9+9=18

Novinky z Česká Lípa

V posledním červencovém týdnu jsme měli možnost odehrát kompletní osmnáctku, která vznikla rozšířením původní devítky o dalších devět jamek. Do provozu ve své nové podobě bylo hřiště uvedeno teprve nedávno.

Je kombinací nových (4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 a 16)  a původních (1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 17 a 18) jamek, přičemž ty nové, na to, že vznikly před pár měsíci, jsou v poměrně slušné kondici. Samozřejmě, že hřiště musí pár let zrát, to je každému zřejmé, ale má slušně našlápnuto na to, zařadit se mezi hřiště, na nichž je hra příjemným zážitkem. 

Lokalita, příjezd

Hřiště leží kousek za Českou Lípou (při cestě směrem od Prahy) a je od hlavního města (největší koncentrace golfistů je zde, popišme tedy alespoň tuto variantu příjezdu, ostatní prosím nechť prominou :-) poměrně slušně dosažitelný. Záleží tedy, z jaké části Prahy jedete, při cestě z východní a jihovýchodní části města je zřejmě optimální cesta po dálnici do Mladé Boleslavi, tu objet přes průmyslovou zónu (EXIT 46) kolem hřiště Mladá Boleslav. Dále pak přes Doksy až na hřiště. Ze zbývající části Prahy je na zvážení, či nezvolit severní trasu (Neratovice, Mělník, Dubá...). Je kratší, ale více projíždí obcemi, takže může být pomalejší. Hřiště najdete po průjezdu Českou Lípou za letištěm vpravo.

Klubovna, parkoviště, tréninkové plochy

Po příjezdu do rezortu máte možnost zaparkovat na poměrně rozlehlém parkovišti pro cca 65 osobních vozidel, které má kompletně zpevněné plochy. Odtud pak je asi 50 metrů ke klubovně. Potěší umístění cvičných ploch, které jsou v těsné blízkosti jak klubovny, tak odpališť jamek č. 1 a 10.  Dvousetmetrový driving range sice nepatří k nejdelším, má však dostatek odpališť jak krytých, tak otevřených a svůj účel splní. Puttovací a chippovací green spolu s cvičným bunkerem jsou mezi klubovnou a DR.

Klubovna je zařízena moderně a účelně. Restaurace je otevřena od 8 do 22 hodin. Je v ní 36 míst k sezení, 8 míst na baru a 60 míst na venkovní terase.

 

 

Pro ty, kteří by chtěli zůstat přes noc, zde mají 3 dvoulůžkové aprtmány. Cena sice nijak levně nevyhlíží (1950 Kč/pokoj při obsazení dvěma osobami, 1630 Kč/pokoj při obsazení jednou osobou), ale získáte slevu na green fee 20 %. Nejdražší fee je víkendové, celodenní za 1000 Kč, takže byste ušetřili 200 Kč/osobu. Je-li to výhodné či nikoliv posuďte sami. 

Hřiště

Herní popis jednotlivých jamek naleznete v detailu hřiště, zde bychom rádi popsali hřiště z pohledu jeho vybavenosti, údržby a kvality péče o něj. Odpaliště jsou vybavena stylovými stojany s plánem jamky a lavičkou, u některých je odpadkový koš a myčka míčků s ručníkem.

 

Na hřišti se čile pracovalo, personál vždy pozdravil a ohleduplně vypínal stroje, když jste se připravovali k odpalu či k puttu, takže jste to pracovní nasazení kolem sebe ani nevnímali. Překvapivý byl podíl mladých lidí, zřejmě studentů a studentek - dívky na první pohled převažovaly.

Jednu z nich se nám podařilo i vyzpovídat - zaujalo nás, s jakou bravurou ovládala velkou vřetenovou sekačku. Ing. Veronika Svítková, která mj. studovala revitalizaci krajiny, nám prozradila, že odpaliště a límec greenu seká na výšku 1,3 cm, původní greeny na 0,5 a nové na 0,6 cm, fairwaye na 1,8 cm (nabyli jsme ale dojmu, že na fayrwayích nových jamek se seče cca 2,2 cm) a semirough na 3 cm. 

Její slova následně potvrdil i Ivan Bučko, nový head-greenkeeper resortu, kterého jsme potkali na odpališti jedné z jamek, jak tu prohání jakési rozmetadlo na kolečkách:
"Výška sekání sedí, nemyslím si však, že ve výšce samotné  je dána kvalita hřiště. Snažíme se se vyhovět trávě tak, aby byla ve svém optimu a byla schopna snášet zátěž golfu se všemi důsledky, které golf jako sport samozřejmě přináší. Navíc jsme limitováni tím, že hřiště je součastí původní krajiny a jako takovou chceme krajinu i udržet a tvarování zakomponovat do této krajiny. Součastí krajiny se proto stávají i nové rybníky, která dotvářejí  nejenom hřiště po herní stránce. Samozřejmě jsou zdrojem pro zavlažování hřiště. Jsou tedy víceúčelově řešené. Do rybníků jsou svedeny místní vodoteče a drenáže, do rybníků jsou přečerpávány vody z napájejícího potoka, vlastně potůčku .Systém přepouštění mezi 3 rybníky umožňuje posilovat zdroj pro zavlažování a současně i zadržuje vodu v krajině a s vodou ja tak možno  efektivně hospodařit.
Kolektiv pracovníků, kteří se starají o hřiště je tvořen z místních zdrojů, jeden pracovník zůstal z firmy, která hřiště stavěla. Dva pracovníci údržby maji VŠ vzdělání.
Pro práci máme velmi dobré podmínky, technické vybavení, dílnu, sociální zázemí, včetně možnosti kvalitního stravování. Pracovníci odváději dobrou práci.Velmi dobře spolupracujeme s vedením firmy, od které se nám dostává potřebné podpory. 
Samotné hřiště je z první etapy výstavby v plném provozu, část z druhé etapy výstavby je ve stádiu mezi splněným zárůstaním a plným  provozem. Znamená to, že za provozu odstraňujeme  drobné chyby z výstavby, případně chyby, které vyvolat a ukázal samotný provoz hřiště.
Vše směřujeme k tomu, aby do konce letošní sezóny byl zásadně vyrovnán rozdíl mezi porosty obou částí hřiště a byl  potlačen rozdíl ve hře mezi těmito částmi hřiště. Samozřejmě je tento rozdíl nejvíce patrný na greenech a odpalištích, na tyto plochy je soustředěna pozornost a jednotlivá opatření.
Co se týče jetelů v porostech, jedná se o speciálně vyseté protierozní směsi, kde jetel sehrává rozhodující roli. Až se zastabilizuje a zapojí podrost trav, bude možno podíl jetelů snížit. V současnosti by potlačení jetelů bylo na erozních svazích velmi riskantní, přesto podrosty na tuto fázi připravujeme. Herně je situace trochu složitější, o to více pozornosti věnujeme fervejím tak, aby se hráčům dostalo náležitého herního komfortu. Obrovský posun ve  stavu fervejí vyvolává kladný ohlas u hráčů a potvrzuje to, že opatření jsou správně volena."
 
 
Ivan Bučko je asolventem tehdejší VŠZ v Praze, pracoval v zemědělství od provozního agronoma až po ředitele statku. Před 10 roky se mu dostalo příležitosti účastnit se na výstavbě a provozu golfového rezortu Terasy Ústí nad Labem, stál u zrodu a provozu golfového hřiště Janov. Vzdělání a dovednosti si doplnil studiem tzv. Zeleného vzdělávání,  pořádaného  Českým svazem grenkeeperů, kterého je členem a od kterého se dostává další informace k provozu golfových hřišť.
"Jsem rád, že mohu zkušenosti zúročit v novém areálu golfového rezortu v České Lípě," pokračuje Bučko. "Když jsem před lety začínal na golfovém hřišti, domníval jsme se, že pro stavbu hřiště jsou nutné především peníze. Jsou, ale není to jediná podmínka a předpoklad úspěchu. Postupem času jsem tuto podmínku doplnil o vodu. Ani toto není však konečné. Z hlediska možného úspěchu je rozhodující podmínkou pro uvedení golfového hřiště do života především osvícený investor. A to zásadním způsobem.
Další podmínkou je sestavení a koordinace pracovního kolektivu, který původní záměr a realizovanou stavbu hřiště uvede v život a při životě toto hřiště, včetně zázemí pro hráče dlouhodobě udrží.
Domnívám se, že všechny tyto  podmínky jsou v České Lípě naplněny a nezbývá, než-li dotvořit hřistě k plné spokojenosti investora, hráčů a nakonec i pracovníků hřiště samotného tak, aby sme se všichni na našem hřišti cítili jako doma."

Co na závěr?

Samozřejmě, ne vše je dokonalé, hřiště má své drobné nedostatky, které jsou patrny na nových jamkách, ale ty pomůže spravit čas. Věřme, že za 2-3 roky hřiště vyzraje a potvrdí se tak slova greenkeepera Bučka.
A trochu s rezevou je třeba brát i motto resortu, které je vystaveno na úvodní stránce webu: Hřiště bez civilizačních ruchů. V nepravidelných intervalech, ale poměrně často, vám nad hlavou proletí letadlo, které s velkým úsilím za sebou na laně táhne do výšin větroně. Že se jedná o civilzační ruch je nesporné a někdy to i vadí. Bohužel, s tím si asi těžko vedení resortu poradí, letiště kvůli golfu určitě nezavřou... V každém případě ale stojí za to si sem přijet zahrát.
 
    
Autor: Dušan Houdek
 

Novinky

Golf Club Poděbrady zahájil spolupráci s českým golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupné přestavbě tohoto významného československého golfového hřiště, které patří k nejstarším hřištím u nás. Projekt započal budováním nové jamky...
Vydáno: 02.11.2020 Lokalita: Středočeský kraj Golfové hřiště: Poděbrady
Nádherný golfový resort pyšnící se třemi devítijamkovými hřišti na úpatí slovenských Tater nedaleko Popradu, přichází s koncem sezóny s jedinečnou nabídkou golfových her pro příští rok. Využijete-li limitovanou nabídku, tak zcela jistě ušetříte a golfový...
Vydáno: 02.11.2020 Lokalita: Slovensko Golfové hřiště: Black Stork
Podzimní počasí a pandemická opatření nařízená vládou, golfu příliš nepřejí. Na Malevilu tomu však na vzdory přišli s jedinečnou příležitostí, se ještě před zazimováním výbavy zamyslet, zda by některý slunný den nestálo zato, ještě procházku po greenech...
Vydáno: 02.11.2020 Lokalita: Karlovarský kraj Golfové hřiště: Malevil
V Nedeľu 4.10.2020 sme boli súčasťou posledného turnaja dlhodobej súťaže 9 turnajov v troch kategóriách HCP + 9,4 - 11,4.; HCP  11,5 - 18,4;  HCP  18,5 - 54 s obmedzením 36 - Grand Prix Black Stork 2020. Od 24.5.2020 do 4.10.2020 sa každú druhú...
Vydáno: 12.10.2020 Lokalita: Slovensko Golfové hřiště: Black Stork
Stejně jako loni jsme i letos připravili pro obyvatele jižního Plzeňska - Kokšíňáky - golfové tréninky zdarma. S podporou nám nejbližších měst Spálené Poříčí a Blovice a pod záštitou České golfové federace a projektu...
Vydáno: 29.09.2020 Lokalita: Plzeňský kraj Golfové hřiště: Hořehledy
I letos si ve Mstěticích připravili prázdninovou nabídku zvýhodněných her a dalších akcí. Malou ochutnávkou je například Sunset fee za 790,-Kč, dítě za 1,-Kč při doprovodu držitele Prague Golf Card, sleva 30% pro hosta člena GCM a nebo koš míčků na driving...
Vydáno: 29.06.2020 Lokalita: Středočeský kraj Golfové hřiště: Mstětice
Hřiště s dlouhou tradicí, která na každého golfistu zapůsobí jak ve virtuálním světě neboli v podobě webových stránek klubu, tak při vstupu do klubovny a následně i na hřiště.  Každého golfistu i negolfistu zde přivítá velmi příjemné prostředí s...
Vydáno: 29.06.2020 Lokalita: Vysočina Golfové hřiště: Svratka
Golfové hřiště Dobrouč se rozkládá nedaleko Ústí nad Orlicí v Orlických horách a je precizně zasazeno do malebné krajiny. Rodinný projekt dospěl k závěru a stojí před námi krásné 18 jamkové hřiště z pera Jakuba Červenky, se kterým jsme, nejen o Dobrouči,...
Vydáno: 27.06.2020 Lokalita: Pardubický kraj Golfové hřiště: Dolní Dobrouč

Stránky

Stránky

Vydáno: 06.Srp.2016 Lokalita: Liberecký kraj Golfové hřiště: Česká Lípa Autor: admin